Zdarza się, że problem, który Cię dotyka, “TRWA ODKĄD PAMIĘTASZ” i masz wrażenie, jakby był wpisany w rdzeń Twojej OSOBOWOŚCI. Wtedy najlepiej, byś udał się do psychoterapeuty, ponieważ tam będziesz mógł ponownie dotknąć HISTORII swojego życia oraz przeanalizować relacje z poszczególnymi OSOBAMI w Twoim życiu. Psychoterapia jest procesem dłuższym i głębszym.
Czasami, gdy nastrój jest SZCZEGÓLNIE OBNIŻONY lub lęk szczególnie silny, warto skorzystać z FARMAKOTERAPII. Leki od lekarza psychiatry będą zdecydowanie lepiej dobrane niż te zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu czy brane na własną rękę. Należy pamiętać, że leki te mają swoje SKUTKI UBOCZNE i źle dobrane mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Warto również wiedzieć, że zaczynają one działać dwa tygodnie po rozpoczęciu terapii, więc dopiero wtedy można stwierdzić o ich skuteczności.
Osobiście zajmuję się szeroko rozumianą POMOCĄ PSYCHOLOGICZNĄ. Jestem psychologiem, nie psychoterapeutą czy psychiatrą. Poniżej zamieszczam dla Ciebie skróconą charakterystykę tych zawodów oraz tego, czego możesz się po nich spodziewać.
Psycholog:
– 5-letnie studia psychologiczne
– wydaje zaświadczenia i opinie
– diagnoza psychologiczna
– praca z osobami zdrowymi w trudnym momencie ich życia, łagodne zaburzenia psychiczne
Psychoterapeuta:
– 4-letnie studium psychoterapii w wybranym nurcie
– poważniejsze zaburzenia psychiczne (lub nawracające lub te, które trwają od bardzo dawna)
Psychiatra:
– lekarz po studiach medycznych
– przepisuje leki (farmakoterapia)
– diagnoza psychiatryczna
– zwolnienie z pracy (L-4)
– wydaje zaświadczenia i opinie