BLOG

Z czym ludzie najczęściej zgłaszają się do psychologa?

Większość osób, które przychodzą do psychologa, mierzy się z lękiem i wstydem, ponieważ często wydaje im się, że ich PROBLEM jest nietuzinkowy, specyficzny i “nienormalny”. Bardzo często na pierwszym spotkaniu pada pytanie typu: “czy to jest normalne?”, “czy ja oszalałam?”, “czy jest ze mną tak źle?”.

Różne DOLEGLIWOŚCI psychiczne i psychosomatyczne są rzeczą codzienną i przydarzają się niemal każdemu. Każdego z nas czasami boli brzuch podczas stresu, czasami nie może zasnąć z powodu natłoku myśli, czasami nie ma apetytu lub ma go nadmierny, gdy czymś się martwi. Najczęstsze zgłaszane objawy dotyczą m.in.:

NASTROJU (obniżony, wahania, “płaski i obojętny”, wybuchy złości, płaczliwość),

LĘKU (napady paniki, fobia, poczucie niepokoju, nadmierne zamartwianie się, uporczywe natrętne myśli lub zachowania, strach przed chorobą),

STRESU (przyspieszony oddech, kołatanie serca, drżenie, napięcie mięśniowe, ból głowy, ból brzucha),

ZWIĄZKÓW z innymi ludźmi (trudności w byciu blisko, brak granic lub zbyt sztywne granice, problemy w komunikacji, nieznajomość swoich wzajemnych potrzeb i pragnień),

RELACJI z samym sobą (poczucie własnej wartości, podejmowanie samodzielnych decyzji, radzenie sobie z emocjami).

 

Kiedy CIERPIMY nasze problemy ukazują się nam jako wyjątkowe i niepowtarzalne. Perspektywa ta sprawia, że REZYGNUJEMY z szukania pomocy, bo nie wierzymy w to, że ktoś może nam POMÓC. Rzeczywistość jednak pokazuje, że ludzkie umysły mają tendencję do wpadania w PODOBNE PUŁAPKI. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z powyższych objawów i PRZESZKADZA Ci on w funkcjonowaniu na co dzień – skorzystaj z pomocy. Prawdopodobnie okaże się, że możesz sobie z tym poradzić szybciej i skuteczniej niż robiąc to w pojedynkę. Co więcej, zaczniesz widzieć w swoim życiu REALNE zmiany i poprawę różnych obszarów na lepsze. To da radość nie tylko Tobie, ale i Twoim BLISKIM.